Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania

Wielu pacjentów zastanawia się, czy powinni w jakiś szczególny sposób przygotować się do badań zalecanych przez lekarzy specjalistów. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju diagnostyki oraz od specyfiki domniemanych dolegliwości.

Skupimy się dzisiaj na jednym z bardziej popularnych testów diagnostycznych. Nie chodzi tu o TK ani nawet o RTG, ale o MR, które jest narzędziem przydatnym w sytuacji, gdy potrzebny jest dokładny obraz organów wewnętrznych człowieka. Czy do takiego badania należy się przygotować? Otóż okazuje się, że zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Pozostanie na czczo w przypadku takiego badania jak rezonans magnetyczny prawie nigdy nie jest wymagane. Są jednak wyjątki od tej reguły. Jeśli badanie wykonywane jest w stanie sedacji, czyli ograniczenia aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych, zalecane jest zrezygnowanie ze spożywania pokarmów, a także przyjmowania płynów na sześć godzin przed badaniem.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku diagnozowania dzieci. Tu jednak istnieje pewien wyjątek od reguły, a mianowicie, jeżeli dziecko karmione jest mlekiem matki, a nie pokarmami stałymi, ostatni posiłek może przyjąć nie sześć, a cztery godziny przed diagnozą. Technicy obsługujący MR zazwyczaj zobowiązani są do przyjęcia najmłodszych pacjentów jak najwcześniej. W ten sposób dzieci nie muszą pozostawać przez długi czas bez posiłku.

Warto również wspomnieć o wyjątkowych sytuacjach, które mogą dotyczyć niektórych pacjentów. Mowa tutaj o osobach, którym wszczepiono urządzenia takie jak elektrostymulatory bądź też rozruszniki serca. Ponieważ silne pole, które jest wytwarzane podczas badania rezonansem magnetycznym może uszkodzić te urządzenia, ten rodzaj diagnostyki nie jest najlepszym rozwiązaniem dla tej grupy pacjentów. W zależności od sytuacji oraz od domniemanego schorzenia, lekarz powinien zlecić badanie RTG bądź też inne rozwiązanie.

Na koniec poruszymy temat, który jest bliski niejednemu pacjentowi, a mianowicie kwestie związane z psychologicznym przygotowaniem się do badania. Na szczęście diagnostyka MR jest całkowicie bezbolesna oraz nie wywołuje poczucia dyskomfortu. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, w których osoba badana odczuwa lęk przed zamkniętą przestrzenią. Przypomnijmy, że podczas badania osoba diagnozowana przebywa w wąskim oświetlonym tunelu, w którym musi pozostać, często w bezruchu, przez nawet kilkadziesiąt minut. W przypadku klaustrofobii zalecane jest podanie środków uspokajających, które przyczynią się do podniesienia komfortu psychicznego pacjenta.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje okażą się przydatne w przypadku konieczności wykonania badania rezonansem magnetycznym. Jak można wywnioskować, w zdecydowanej większości przypadków nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie ze strony pacjenta.
Źródło:
logo rexmedica sport

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *