Nowoczesna tomografia komputerowa

W ostatnim stuleciu doszło do wielu niesamowitych odkryć w dziedzinie medycyny, które z kolei dały początek nowym wynalazkom, które na zawsze zmieniły to jak wygląda opieka lekarska.

Szczególnym rozwojem mogą się poszczycić techniki obrazowania wykorzystywane bardzo często do tego, aby znaleźć i zdiagnozować różnego rodzaju nieprawidłowości anatomiczne, które mogą być przyczyną albo skutkiem danej choroby lub zaburzenia.
Przez wiele lat w dziedzinie obrazowania prym wiodło wykorzystywanie promieniowania rentgenowskiego do wykonywania prześwietleń. Do dzisiaj zresztą jest to jedno z pierwszych i podstawowych badań, jakie są zlecane przez lekarza przy różnego rodzaju objawach.

Zdjęcia RTG pozwalają łatwo obrazować między innymi, złamania różnych kości, czy też zmiany w obrębie tkanki płucnej. Jednakże bardzo często do osiągnięcia diagnozy wymagane są dokładniejsze obrazy. Niegdyś w takich przypadkach wymagano wykonywania operacji eksploracyjnych, które o ile były możliwe do przeprowadzenia, to umożliwiały chirurgom bezpośrednie obejrzenie danego fragmentu ciała. Dzisiaj jednak na ratunek przychodzi tomografia komputerowa.

Tomografia komputerowa również wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, jednak podstawą jej działania jest zbieranie i łączenie obrazów z przekroju całego ciała pacjenta. Umożliwia to otrzymanie znacznie dokładniejszych i bardziej wyraźnych obrazów, na podstawie których można już wyciągać konkretne wnioski. Pozwala więc uniknąć robienia niepotrzebnych badań, zabiegów i operacji i znacznie skraca czas całej diagnozy i przyspiesza rozpoczęcie leczenia.

Jeszcze nie tak dawno tomografia komputerowa nie była powszechnie dostępna. Dzisiaj jednak się to zmienia i urządzenia, dzięki którym wykonywana jest tomografia komputerowa – czyli tak zwane tomografy – pojawiają się w coraz to większej liczbie szpitali. Wciąż jednak wiążą się z olbrzymim kosztem dla budżetu szpitala, a duże zapotrzebowanie na nie sprawia, że większość pacjentów tkwi w długich kolejkach do badania. Wielu z nich decyduje się zapłacić i wykonać tomografię komputerową prywatnie. To też jest dosyć kosztowne, choć na przestrzeni ostatnich lat koszty te znacznie się obniżyły i coraz to większa dostępność tomografów ułatwia zorganizowanie badania.

Dlatego też jeżeli ktoś potrzebuje szybkiej diagnozy, tomografia komputerowa z całą pewnością jest metodą, która pomoże znaleźć odpowiedzi jak najszybciej.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *