Czysta łazienka

Higiena to bardzo ważna rzecz, codzienne mycie rąk, czyszczenie urządzeń sanitarnych to jedne z najważniejszych spraw. Bakterie w łazience nie mieszkają tylko w muszli klozetowej. Zalewając ją różnymi środkami czystości i preparatami antybakteryjnymi sprawiamy, że niszczymy i usuwamy wszelkie bakterie z muszli. Jednak znacznie mylimy się myśląc, że łazienkowe bakterie mieszkają tylko w muszli klozetowej.

Nieczyszczona łazienka pełna jest bakterii różnego rodzaju. Najwięcej pleśni i grzybów gromadzi się w spływach zlewów, wanny czy brodzika, w fugach, czy załomach ścian. Czyścimy, szorujemy, pryskamy różnymi preparatami ale wciąż bakterie tam pozostają.
Człowiek, który nie jest alergikiem nie reaguje specjalnie na szczepy bakterii. Bakterie, które są w naszych prywatnych łazienkach nie opanowują ich aż tak jak łazienki i toalety publiczne, gdzie jest ogromny przepływ dużej ilości osób.
Natomiast jeżeli decydujemy się na umieszczenie w łazience różnych ozdobnych dywaników to zdajmy sobie sprawę również z tego, że decydujemy się na inkubatory bakterii. To prawda, że w takich małych i ładnych dywanikach zbiera się od wilgoci bardzo dużo różnych, niewidocznych gołym okiem bakterii. Zrobiono badania i stwierdzono, że na m2 łazienkowego dywanika zbiera się 4000 razy więcej bakterii niż na powierzchni z płytek ceramicznych, które mają fugę.
Już na etapie projektowania czy urządzania naszej łazienki, powinniśmy zminimalizować występowanie jakichkolwiek bakterii. Doskonale powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu, że bakterie lubią zakamarki i wilgotne miejsca. Starajmy się montować w łazience meble podwieszane, tak samo toaletę, nie róbmy powierzchni chropowatych i szorstkich. Systematycznie utrzymujmy czystość w naszych toaletach, dokładne mycie i czyszczenie prowadzi do pozbycia się niechcianych lokatorów.
Ostatnio na rynku pojawiły się antybakteryjne deski sedesowe, przy wykorzystaniu srebra w technologii ich produkcji. Montując taką deskę nadal jednak pamiętajmy i czyszczeniu łazienki.
Źródło: euromentor.org.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *